• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Steering Committee


    SC Chair

    • Youze Cho (Kyungpook National Univ., Korea)

    SC Co-Chairs

    • Kwang Bok Lee (Seoul National Univ., Korea)
    • Chung G. Kang (Korea Univ., Korea)
    • Seong Ju Kang (Ministry of Science, ICT & Future Planning, Korea)
    • Skott Ahn (LG Electronics Inc., Korea)
    • Chang Yong Kim (Samsung Electronics Co., Ltd., Korea)
    • Yang Zhen (VP of CIC, Nanjing Univ. Posts & Telecommunications, China)
    • Masakazu Sengoku (Niigata Univ., Japan)
    • Marco Chiani (Univ. of Bologna, Italy)
    • Sang Wu Kim (Iowa State Univ., USA)

    SC Members

    • Jong Suk Chae (ETRI, Korea)
    • Hojin Lee (ETRI, Korea)
    • Jinwoong Kim (ETRI, Korea)
    • Yoon Kyu Park (Ministry of Science, ICT & Future Planning, Korea)
    • Hyogun Lee (Samsung Electronics Co., Ltd., Korea)
    • Kookyeon Kwak (LG Electronics Inc., Korea)
    • Lyoung Choi (NIPA, Korea)
    • Kyu-Jin Wee (TTA, Korea)
    • Boo Mann Choung (NIA, Korea
    • Gae young Choi (KISDI, Korea)
    • Kyunghak Seo (NRF, Korea)
    • Myunghyun Yoon (KETI, Korea)
    • Jae Kwan Lee (KATECH, Korea)
    • Young Jun Moon (KOTI, Korea)
    • Dong-Wook Kang (IITP, Korea)
    • Hyuncheol Park (IITP, Korea
    • Hyunje Park (IITP, Korea)
    • Jae hyoung Yoo (IITP, Korea)
    • Moon-Que Lee (IITP, Korea)
    • Dong-won Han (ETRI, Korea)
    • Hyunkyu Chung (ETRI, Korea)
    • Chieteuk Ahn (ETRI, Korea)
    • Dong-In Kim (Sungkyunkwan Univ., Korea)
    • Ilyoung Chong (Hankuk Univ. of Foreign Studies, Korea)
    • Heung-Koon Choi (Inje Univ., Korea)
    • Dae-Gwon Jeong (Korea Aerospace Univ., Korea)
    • Young-Tak Kim (Yeungnam Univ., Korea)
    • Yeong Min Jang (Kookmin Univ., Korea)
    • Dong Ku Kim (Yonsei Univ., Korea)
    • Saewoong Bahk (Seoul National Univ., Korea)
    • Seong-Ho Jeong (Hankuk Univ. of Foreign Studies, Korea)
    • Sang-Jo Yoo (Inha Univ., Korea)
    • Sunghyun Choi (Seoul National Univ., Korea)
    • Abdelhamid Mellouk (Univ. of Paris-Est Creteil Val de Marne, France)
    • Pascal Lorenz (Univ. of Haute Alsace, France)
    • Malathi Veeraraghavan (Univ. of Virginia, USA)
    • Falko Dressler (Univ. of Erlangen, Canada)
    • Xuemin (Sherman) Shen (Univ. of Waterloo, Canada)
    • Halim Yanikomeroglu (Carleton Univ., Canada)
    • Elvino Sousa (Univ. of Toronto, Canada)
    • Kwang-Cheng Chen (National Taiwan Univ., Taiwan)
    • Moe Win (MIT, USA)
    • Honggang Zhang (Zhejiang Univ., China)
    • Dongfeng Yuan (Shandong Univ., China)
    • Joel Rodriques (Univ. of Beira Interior, Portugal)
    • Nguyen Tien Dzung (Hanoi Univ. of Science and Technology, Vietnam)
    • Yacine Ghamri-Doudane (Univ. of La Rochelle Institute of Technology, France)
    • Jaime Lloret Mauri (Polytechnic Univ. of Valencia, Spain)
    • Jinsong Wu (Universidad de Chile, Chile)
    • F. Richard Yu (Carleton Univ., Canada)
    • Tarik Taleb (Aalto Univ., Finland)